Вихідний матеріал
В Україні джерело вихідного матеріалу для створення нових сортів гороху – це світова колекція зразків, які знаходяться в селекційних установках. Крім того, широко використовують селекційні та місцеві сорти, природні й штучні мутантні форми, які після ретельного вивчення включають у схрещування або безпосередньо серед них відбирають кращих родоначальників майбутнього сорту.
При селекції на високу врожайність насіння часто використовують як вихідний матеріал сорти Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції, Луганської державної обласної сільськогосподарської дослідної станції.
Високий вміст білка (до 30%) в зразках західноєвропейської екологічної групи, а незамінних амінокислот в зразках К-3960 і К-4045, сорту Уладівський 208 із середньоєвропейської групи. Донорами ранньостиглості можуть бути сорти Аляска, Ранній зелений, зразок із Абіссінії К-2759 і неосипаючий сорт Першоцвіт.
Для селекції сортів, стійких проти вилягання,потрібні вихідні форми з низьким або середнім за висотою стеблом, із зменшеною масою листків за рахунок метаморфози листочків у вусики. До низькостеблих належать сорти Смарагд, Богатир чеський, а серед безлисточкових – Прогретта і Філбі – зрнового напряму використання і Харківський вусатий – зерно-укісного.
При виведенні сортів з оптимальним співвідношенням насіння і загальної біомаси істотне значення мають форми з детермінантним типом росту, в яких верхівка стебла закінчується не вегетативною брунькою, а плодоносом (сорт Флагман).
Проти аскохітозу стійкі такі сорти як Комсомолець 11, Фаленський 42, зразки закавказької екологічної групи; борошнистої роси – Рамонський 77, Київський 1, Укісний 1, Торсдаг; проти деформуючої вірусної мозаїки – зразки із Австрії, Німеччини, Нідерландів, а проти звичайної мозаїки – сорти Укісний 1 і Зимуючий. Стійких сортів проти брухусу та попелиці ще немає.
Останнім часом при селекції неосипаючих сортів використовують такий вихідний матеріал як мутанти Приєкульський 341, Приєкульський 349, Приєкульський 350, а також сорти Неосипаючий 1, Тенакс, Труженик.
Цінним вихідним матеріалом при селекції укісних сортів гороху можуть бути зразки місцевих сортів із західних областей Білорусії та України, а також місцеві сорти із Астралії[9,10,11].
2.2. Селекція гороху
Слово "селекція" походить від лат. "selectio", що в перекладі означає вибір, відбір. Селекція це наука, яка розробляє нові шляхи і методи отримання сортів рослин та їх гібридів, порід тварин. Це також і галузь сільського господарства, що займається виведенням нових сортів і порід з потрібними для людини властивостями: високою продуктивністю, визначеними якостями продукції, несприйнятливих до хвороб, добре пристосованих до тих чи інших умов зростання. Теоретична основа селекції – генетика і розроблювані нею закономірності спадковості і мінливості організмів.
Наукові основи селекції закладені Ч. Дарвіном і сформульовані у його класичному творі «Походження видів», що вийшов у світ в 1859 р. Багато зроблено для теоретичної розробки питань спадковості і мінливості рослин видатним російським дарвіністом К. А. Тімірязєвим. Наступний етап в розвитку наукової теорії, а також і практики селекції сільськогосподарських рослин пов’язаний з іменем В. І. Мічуріна, який показав, що людина може свідомо і спрямовано міняти форми рослин, а також спадковість організмів. Великий внесок у теорію і практику селекції рослин зробив М. І. Вавилов та інші радянські вчені. Народна селекція гороху на території України, головним чином на Поділлі, мала місце вже на самому початку другої половини XIX століття. Провадилась вона способом добору кращого насіння за крупністю і кольором. В результаті були відібрані однотипні, досить цінні форми гороху з жовто-рожевим зерном, що відзначалось високою харчовою і товарною якістю. Ці форми гороху стали вихідним матеріалом для виведення нових сортів науково-дослідними установами не тільки в колишній Росії, але й за кордоном.
Вперше селекцію гороху в Росії почав вести Д. Л. Рудзинський у 1905 р. на селекційній станції Петровського сільськогосподарського інституту (тепер ТСГА). Йому вдалося зібрати багатий вихідний матеріал і на його основі створити ряд ряд надзвичайно цінних сортів, а такий із них як Московський 572 і до цього часу не втратив свого значення у виробництві.
Найбільш результативно працюють по створенню нових сортів гороху селекціонери Луганської державної обласної сільськогосподарської дослідної станції, Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції ІЦБ (Вінницька область), Інституту рослинництва, Інституту кормів.
Враховуючи різнобічне використання гороху, відповідно сформувалися і основні напрями селекції – це створення продовольчих, зернофуражних та укісних сортів[9,12,13].
2.3. Селекція гороху в інституті рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН.
Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН належить пріоритет у
створенні нових безлисточкових сортів гороху, які були впроваджені у виробництво. Перший оригінальний районований в Україні і колишньому СРСР сорт безлисточкового морфотипу – Харківський вусатий – набув поширення у багатьох регіонах України, Російської Федерації, Грузії і Таджикістану. В результаті складноступінчастих схрещувань та багаторазових доборів з гібридних комбінацій за участю цього сорту та листочкових напівкарликових сортів створені три укісні безлисточкові сорти – Вусатий 82, Вусатий 86, Вусатий 90 та три без листочкові зернові – Вусатий 82 (1993 р.), Вусатий 90 (1994 р.), Камертон (2005 р.), Ескіз (2007 р.). Сорт Вусатий 90 був районований у пя’ти регіонах Росії. В Україні сорт Вусатий 90 визнанаий національним стандартом.
На основі сорту Вусатий 93 та двох складних напівкарликових високопродуктивних зернових ліній зі звичайним типом листка був створений зерновий безлисточковий сорт Харківський еталонний. З 2002 року сорт внесений до Реєстру сортів рослин України, а з 2004 року визнаний національним стандартом для усіх зон України.
Робота лабораторії селекції гороху неодноразово була відзначена на спеціалізованих виставках виробників сільськогосподарської продукції. У 2005 році сорт гороху Харківський еталонний визнаний кращим вітчизняним товаром року, а в 2006 році за інноваційні сорти гороху безлисточкового типу Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН отримав золоту медаль. На міжнародному салоні – виставці «Інновації в агропромисловому комплексі» (м. Севастополь, 2006 р.) високотехнологічні сорти гороху Модус, Камертон, Ефектний були відзначені срібною медаллю[4].