Однією з форм відображення суспільної сторони людського буття є віра. Вона носить надособистісний характер і дивовижним способом зв’язує людину і суспільство. На протязі всієї історії існування людства релігійна віра безпосередньо була пов’язана з такими поняттями як сенс життя, добро та зло, в значній мірі регулювала суспільні та міжособистісні відносини людей. На цій основі люди регламентували свої вчинки. Тому можна сказати, що такі поняття як релігія та віра є відображенням суспільної сторони свідомості людей, адже релігійні обряди, ритуали та культові книги завжди закріплювали цю грань свідомості людей.
Радикальні соціальні перетворення і загальний культурний прогрес людства, що характерно для сьогодення, суттєво обмежили вплив релігії на духовне життя у світі. Релігійні організації впливають зараз набагато менше на суспільне життя, ніж це було в минулому.
Але коли говорити про традиції того чи іншого народу, то слід відзначити, що останні є незмінною умовою стійкості самого суспільства. З покоління в покоління передаються звичаї, суспільні настанови, норми поведінки, обряди, ідеї та цінності. Різні релігії світу консервативні у тому сенсі, що вони зберігають і передають наступним поколінням те, що в минулому працювало на людину і суспільство. Практично у кожній релігійній системі важливу роль відіграє минуле як таке, і передача для майбутнього тих здобутків, які тут вважаються позитивними. Звичайно, що кожне покоління відкриває щось нове. Але у звичайних умовах доля новизни невелика. Загалом традиційні моральні цінності гарантують збереження стабільних відносин у суспільстві.
Процес трансформації традиційних суспільних цінностей відбувається у світі неоднорідно. В одних країнах він проявляється у більшій мірі, в інших це менш помітно. Якщо врахувати те, що у сучасному світі відбуваються процеси глобалізації, потрібно усвідомити – процес зміни традиційних суспільно-моральних цінностей може торкнутися і України.
Відзначимо, що коли зміна моральних і духовних цінностей є незначною для певного суспільства та відбувається одночасно з його розвитком – цей факт може отримати тільки позитивну оцінку. Розглядаючи цю проблему, необхідно звернути увагу на те, що метаморфоза моральних цінностей суспільства несе негатив для нього самого. Якщо в суспільстві трансформація духовно-моральних цінностей набуває великого розмаху, то як наслідок цього, бачимо руйнацію усталених стереотипів, норм поведінки, соціальних взаємозв’язків. Проходить дезинтеграція суспільства, хоча відомо, що для нормального існування соціуму потрібний оптимальний баланс інтересів особи та інших громадян.
Потрібно відзначити, в Україні теж відбувається суспільна трансформація. Питання в тому, як зробити так, щоби цей трансформаційний процес не позначився негативно на збереженні духовних здобутків української нації?
Відомо, що за останні два десятиліття моральні цінності у нашому суспільстві відчутно змінилися. Зміни цих цінностей були зумовлені різними причинами. Духовно-моральні цінності українців не повинні змінюватися настільки, щоб не відповідати нашому традиційному менталітету. Крім того, зміна моральних цінностей може призвести до нестійкості суспільних відносин. Співвідношення традиційного та нового у морально-етичних цінностях народу має бути таким, щоб нове ставало своєрідним удосконаленням традицій, або ж їхнім пристосуванням до змін у житті суспільства.
Ведучи мову про морально-етичні цінності, та необхідність їх збереження у стабільному варіанті, потрібно поставити запитання: наскільки в теперішніх умовах релігія зможе виконати стабілізуючу щодо духовних чи етичних питань функцію в Україні?
Потрібно відзначити, що релігія і мораль за своїм походженням, змістом і функціями є різними духовними явищами. Вони ніколи цілком не співпадають. Водночас між ними є точки стикування.Але в сучасному світі моральний елемент релігії все більше посилюється і висувається на перший план. І якщо говорити конкретно про Україну, то тут досить сильно виявляється інтерес саме до моральної сторони релігії, зокрема християнства.
І хоча в релігійно-етичних вченнях сучасних церков простежується тенденція до модернізації чи оновлення, все ж таки потрібно сказати, що це оновлення не таке вже й значне. Враховуючи те, що на сьогоднішній день в Україні релігія, зокрема християнство, є достатньо впливовою суспільною силою, можна сподіватися, що вона буде одним із вагомих факторів збереження традиційних цінностей суспільства. Дбаючи про збереження усталених морально-етичних норм, суспільство повинно враховувати ще інші фактори, які допоможуть це зробити і зберегти самобутність українського народу.