ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1
Тема: Вирішення задач з екологічного права
Ціль: Навчитися вирішувати правові питання в галузі ресурсокористування
Хід роботи:
1 Алгоритм рішення задач
Перший етап – визначення спірних питань, або пошук порушень.
Другий етап – визначення відповідних статей екологічного законодавства, які їх регламентують.
Третій етап – опрацювання відповідного рішення з вказанням статей законодавства та розділів нормативних актів та ГОСТів.
2 Контрольні питання
Вирішить наступні задачі:
2.1 Завдання
Перевіркою дотримання законодавства про використання природних ресурсів встановлено, що виробниче об’єднання “Азот” на виробничі потреби за добу забирає з ріки Дніпро 25000 м3 води та використовує для продування технологічних систем 10000 м3 повітря.
При перевірці старший інспектор охорони навколишнього природного середовища виявив також, що протягом року виробниче об’єднання скинуло 500 т забруднюючих речовин понад затверджений норматив.
На підставі матеріалів перевірки обласна державна адміністрація
прийняла рішення про припинення діяльності виробничого об’єднання.
Директор ВО “Азот” оскаржив рішення облдержадміністрації до арбітражного суду. У позовній заяві він зазначив, що об’єднання неодноразово зверталося до спеціально уповноважених органів про видачу дозволів на використання природних ресурсів та скидання забруднюючих речовин.
Начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища в суді пояснив, що управління не давало дозволу на використання природних ресурсів через відсутність на виробничому об’єднанні приладів контролю за кількістю та якістю використаних природних ресурсів.
Які відносини склалися? Охарактеризувати зміст цього природокористування. Вирішити справу.
3.2 Завдання
Рішенням Черкаської обласної ради народних депутатів акціонерному товариству “Азот” для будівництва бази відпочинку було надано земельну ділянку площею 3 га. Через відсутність підрядника база не була побудована. Наказом директора заводу 1 га землі було передано меблевому комбінату для будівництва бази відпочинку і 2 га відведено своїм робітникам і службовцям під будівництво індивідуальних дач.
Головний державний інспектор з використання і охорони земель області, вважаючи, що наявне порушення земельного законодавства, вніс подання обласній раді народних депутатів про вилучення земельної ділянки у заводу.
Обласна рада народних депутатів відмовила у прийнятті такого рішення, вважаючи, що мета використання земельної ділянки не змінилася, а тому немає юридичних підстав для цього.
Охарактеризувати ці правовідносини. Розкрити повноваження органів управління в галузі екології, що задіяні в цій справі. Вирішити справу.
3.3 Завдання
При підготовці та розгляді матеріалів про надання земельних ділянок, де розміщуватиметься залізнична колія, стало відомо, що два сільськогосподарських підприємства, через землі яких має бути прокладена залізниця, не дають згоди на вилучення у них необхідних земельних ділянок. У цьому зв’язку обласна рада народних депутатів відмовила управлінню дороги в наданні цих земель і запропонувала
переглянути проект будівництва з таким розрахунком, щоб він не порушував прав суб’єктів земельних правовідносин.
Міністерство транспорту України, вважаючи таке рішення обласної ради необґрунтованим, звернулося зі скаргою до Кабінету Міністрів України про скасування рішення обласної ради народних депутатів.
Вирішити справу.
3.4 Завдання
За клопотанням організації віруючих Української християнської церкви Умані про виділення земельної ділянки для будівництва храму районна рада народних депутатів прийняла рішення про передання в колективну власність цієї ділянки на території Софіївського парку.
Педагогічний колектив Уманського сільськогосподарського інституту звернувся з позовом до суду про скасування цього рішення, зазначивши, що новий директор інституту дав згоду на передання у власність ділянки без урахування думки педагогічного колективу.
В обґрунтування позову колектив зазначив, що Софіївський парк входить у межі земель інституту ще з моменту його створення і отримання земельної ділянки в користування у 1972 році. Крім того, Софіївський парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва, а інститут має зареєстроване в установленому порядку охоронне зобов’язання і впродовж всього строку користування сумлінно його виконує. Передання ділянки в колективну власність організації віруючих на території парку для зазначеної мети призведе до порушення режиму його охорони та збереження.
Визначити коло суспільних відносин. Чи підлягає позов задоволенню? Вирішити справу.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2
Тема: Складання документів про намір і завдання на розробку ОВНС
Ціль: Навчитися складати заявку на проведення ОВНС відповідної форми та згідно до вимог законодавства
Теоретична частина
Будь-яка планована до реалізації господарська діяльність повинна бути екологічно обґрунтована.
Екологічне обґрунтування – це сукупність оцінок і наукових прогнозів екологічної небезпеки для екосистеми й населення від намічуваної господарської й іншої діяльності. Одним з видів екологічного обґрунтування є ОВНС, призначена для аналізу найбільш важливих з погляду потенційного впливу на навколишнє середовище видів діяльності.
Хід роботи
1 Склад технічного завдання
На будь-якій стадії розробки проектної документації замовник (інвестор) готовить технічне завдання, у якому перераховуються характеристики об’єкта або виду планованої діяльності (що, де, як і коли буде побудовано); плановані природоохоронні технології (що передбачені для захисту навколишнього середовища й здоров’я населення); вимоги до рівнів впливу їх на навколишнє середовище й здоров’я населення. В основі технічного завдання лежать результати попередньої оцінки впливу.
Розроблювач ОВНС оцінює існуючий і прогнозний рівень впливів (яким буде вплив на навколишнє середовище), передбачає технічні й організаційні заходи попереджувального й ліквідаційного характеру (як уникнути аварій).
Спочатку проводяться рекогносцирувальні оцінки з метою розробки технічного завдання на проведення ОВНС. Для цього замовник:
- підготовляє й представляє в органи влади документацію, що обґрунтовує, у якій утримується загальний опис намічуваної діяльності, мети її реалізації;
- строки здійснення й передбачуване місце розміщення, що зачіпають адміністративні території, можливість трансграничного впливу, відповідність територіальним і галузевим планам і програмам, можливі альтернативи;
- опис умов реалізації проекту; попередньо інформує громадськість про намічувану діяльність;
- збирає й документує попередню інформацію про стан навколишнього середовища, що може піддатися впливу, її найбільше уразливих компонентах і про можливі значимі впливи на навколишнє середовище (потреби в земельних ресурсах, відходи, навантаження на транспортну й інші інфраструктури, джерела викидів і скидань) і заходах щодо зменшення або запобіганню цих впливів;
- проводить попередні консультації з метою визначення учасників процесу ОВНС, у тому числі зацікавленої громадськості;
- виконує попередню оцінку впливів на навколишнє середовище.
У технічному завданні також вказуються:
- строки проведення ОВНС;
- основні методи проведення ОВНС;
- план проведення із громадськістю;
- основні завдання при проведенні ОВНС;
- передбачуваний склад і зміст матеріалів по ОВНС.
Технічне завдання на проведення ОВНС є частиною матеріалів по ній. На його підставі відбираються виконавець робіт із проведення ОВНС.
2 Контрольне завдання
Скласти заявку на проведення ОВНС для відповідного підприємства відповідно до форми.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3
Тема: Складання документів ОВНС.
Ціль: Навчитись складати стогову документацію з проведення ОВНС.
Теоретична частина
Форма документації по ОВНС настільки ж важлива для эффек-тивности всього процесу екологічної оцінки, як і її зміст. Звіт по ОВНС або аналогічний документ повинні бути зрозумілими для осіб, що приймають рішення, експертній комісії й громадськості.
Документація по ОВНС повинна бути чітко структурована, щоб полегшити пошук необхідного матеріалу. Звіт повинен починатися зі змісту, списків таблиць і ілюстрацій. Анотація за матеріалами ОВНС повинна викладати основні висновки ЭО й бути зрозуміла неспеціалістові. Обсяг її не повинен перевищувати 15 – 30 с. Для наочності основні висновки ЭО ілюструються графічними матеріалами (діаграми, таблиці, карти й т.п.).
Результати ОВНС повинні описуватися однотипно з поділом даних про величину й значимість впливів.
Хід роботи
1 Вміст документа
До складу підсумкових матеріалів ОВНС входять:
1) загальні відомості – відомості про замовника, назва об’єкта, характеристика типу документації, що обґрунтовує (декларація про наміри, обґрунтування інвестицій, техніко-економічне обґрунтування, робочий проект), пояснювальна записка;
2) характеристика намічуваної господарської діяльності (ціль, характер, засоби й строки) і обґрунтування місця розміщення з описом можливих альтернатив, включаючи "нульовий" варіант;
3) природна (фізико-географічна) і екологічна характеристика території, особливо тих її компонентів, які можуть бути потенційно залучені в ОВНС як об’єкт досліджень;
4) аналіз і оцінка стану компонентів навколишнього середовища в районі розвертає діяльності, що, які можуть бути порушені в ході її реалізації;
5) опис місцезнаходження й стану існуючих джерел забруднення, оцінка їхнього впливу на біогеоценози, а також зміни фонових характеристик, викликані їхнім впливом. Проводяться окремо по трьох сценаріях намічуваної діяльності: будівництво, експлуатація й аварійна ситуація;
6) характеристика соціального середовища й стану соціально-екологічних аспектів: інфраструктури, діяльності населення, зв’язку, демографії, житлового фонду, здоров’я;
7) характеристика проектованого підприємства: опис можливих принципових варіантів проектних рішень, у тому числі інженерних, технологічних, архітектурно-планувальних і т.д.;
8) аналіз і оцінка потенційної небезпеки всіх видів впливів намічуваної діяльності, включаючи джерела впливу, характеристику видів впливу (хімічне, фізичне й біологічне забруднення, геомеханічний вплив), а також негативні наслідки, пов’язані з вилученням з навколишнього середовища земельних, мінеральних ресурсів, флори, фауни й т.д. Ступінь впливу оцінюється через характер (пряме, непряме, кумулятивне, синергичне), інтенсивність (величина впливу за одиницю часу), рівень (величина впливу на одиницю площі або обсягу), тривалість, тимчасову динаміку й просторове охоплення. Визначаються основні об’єкти й аспекти впливу: персонал підприємства, населення й соціально-економічні умови його життєдіяльності. Проводяться окремо по трьох сценаріях: будівництво, експлуатація й аварії;
9) обґрунтування екологічних факторів, що лімітують, стійкості, "слабкої ланки" екосистеми як основи для розробки нормативів ПДЭН (гранично припустиме екологічне навантаження) і ПДВВ (гранично припустимий шкідливий вплив);
10) оцінка ймовірності виникнення екологічних ризиків, ступеня, характеру, масштабу впливів на компоненти екосистем. Виявлення зон поширення впливів, прогнозування екологічних, соціальних і економічних наслідків проводиться окремо по трьох сценаріях намічуваної діяльності: будівництво, експлуатація й аварійна ситуація;
11) характеристика виявлених при проведенні досліджень невизначеностей в оцінці впливу намічуваної діяльності на навколишнє середовище;
12) обґрунтування припустимих навантажень на навколишнє середовище й правил природокористування, виходячи з намічуваної діяльності;
13) комплекс природоохоронних заходів щодо запобігання негативних наслідків. Регламент дій в аварійній обстановці;
14) обґрунтування комплексного збитку від реалізації намічуваної діяльності, включаючи розрахунок плат за забруднення повітря, води й за розміщення відходів;
15) короткі програми моніторингу й після проектного аналізу;
16) матеріали суспільних обговорень при проведенні досліджень і підготовці матеріалів ОВНС, що включають характеристику способу інформування громадськості, питання, розглянуті учасниками обговорень, висловлені зауваження, висновки за результатами обговорень;
17) резюме нетехнічного характеру, доступне для розуміння неспеціалістів.
Висновок не повинне перетворюватися в перелік негативних впливів. Першоосновою цього документа є сам проект.
Форма подання матеріалів наступна:
- звіт про виконану роботу "Оцінка впливу облаштованості, розробки й експлуатації планованого об’єкта на навколишнє середовище й здоров’я населення";
- коротка доповідь про результати роботи (для включення в розділ "Охорона навколишнього середовища" до складу проектної документації);
- анотація – короткий зміст у вигляді рекламного проспекту або буклету (для роботи з населенням).
2Контрольне завдання
Скласти висновок з ОВНС відповідно до нормативної форми для відповідного підприємства.