ТЕМА: Нітроген і Фосфор: їхнє місце у періодичній системі, будова атомів. Алотропні модифікації фосфору.
ПЛАН
- Положення елементів Нітрогену та Фосфору в періодичній системі.
- Фізичні властивості Нітрогену. Азот у природі. Одержання азоту.
- Алотропні модифікації фосфору. Фосфор в природі.
- Хімічні властивості Нітрогену.
- Хімічні властивості Фосфору.
- Застосування азоту і фосфору.
1. Положення елементів Нітрогену та Фосфору в періодичній системі.
Підгрупу нітрогену складають п’ять елементів: нітроген, фосфор, стибій, арсен і бісмут. Це р-елементи V групи періодичної системи Д. І. Менделєєва. На зовнішньому енергетичному рівні їх атоми мають по п’ять електронів — ns2 np3. Тому найвищий ступінь окиснення цих елементів дорівнює +5, найнижчий —3, характерний також +3.
На прикладі нітрогену і фосфору розглянемо валентні стани елементів. Електронна будова зовнішніх енергетичних рівнів їх атомів така:
+7N 1s2 2s2 2p3
+15P 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3
Таблиця 1. Властивості елементів Нітрогену і Фосфору
Властивості |
N |
P |
1. Порядковий номер |
7 |
15 |
2. Валентні електрони |
2s2 2p3 |
3s2 3p3 |
3. Ступінь окиснення у сполуках |
+5, +4, +3, +2, +1, -3, -2, -1 |
+5, +4, +3, +1, -3, -2 |
У атома нітрогену є три неспарених електрони. Тому валентність нітрогену дорівнює трьом. Оскільки нітроген не має на зовнішньому рівні d-підрівня, то його електрони розпаровуватись не можуть. Однак атом нітрогену може віддати із 2s-підрівня один електрон іншому електронегативному атому, тоді він набуде заряду (N+1) і матиме чотири неспарених електрони, тобто стане чотиривалентним. Це здійснюється, наприклад, в нітратній кислоті НNO3, де нітроген чотиривалентний. П’ятивалентним нітроген бути не може.
У атомів фосфору є вільні орбіталі на 3d-підрівні, а тому, переходячи у збуджений стан, будуть розпаровуватися 3s-електрони.
Таким чином, у незбудженому стані всі елементи підгрупи нітрогену мають валентність три, у збудженому — всі, крім нітрогену, мають валентність п’ять.
З гідрогеном елементи підгрупи нітрогену утворюють сполуки типу RН3. Молекули RН3 мають пірамідальну форму. У цих сполуках зв’язки елементів з гідрогеном значно міцніші, ніж у відповідних сполуках елементів підгрупи оксигену і особливо підгрупи галогенів. Тому водневі сполуки елементів підгрупи нітрогену у водних розчинах не утворюють іонів гідрогену.
З оксигеном елементи підгрупи нітрогену утворюють оксиди загальної формули R2О3 і R2О5. Оксидам відповідають кислоти НRО2 та НRО3 (і ортокислоти Н3RО4, крім нітрогену). В межах підгрупи характер оксидів змінюється так: N2O3 — кислотний оксид; Р4О6 — слабкокислотний оксид; Аs2О3 — амфотерний оксид з переважанням кислотних властивостей; SbО3 — амфотерний оксид з переважанням основних властивостей; Вi2О3 — основний оксид. Отже, кислотні властивості оксидів складу R2О3 та R2О5 зменшуються зі зростанням порядкового номера елемента.
У підгрупі зі зростанням порядкового номера неметалічні властивості слабшають, а металічні посилюються, а також зменшення міцності кисневмісних сполук у зворотному порядку.
2.Фізичні властивості Нітрогену. Азот у природі. Одержання азоту.
Нітроген — з грецької «азоос», що означає «безжиттєвий». Тварини, поміщені в атмосферу азоту, швидко вмирають, але не тому, що азот отруйний, а тому, що немає кисню. Загальний вміст Нітрогену в земній корі біля 0,03%. Більша частина його знаходиться в атмосфері — 78%. Неорганічні сполуки Нітрогену не зустрічаються в природі у великих кількостях, за виключенням натрієвої селітри NaNО3, що утворює могутні пласти на узбережжі Тихого океану в Чилі.
Азот — газ без кольору, запаху і смаку, легший за повітря. Розчиняється у воді гірше, ніж кисень: при 20°С в 1 л води розчиняється 15,4 мл азоту (кисню — 31 мл). Тому в повітрі, розчиненому у воді, вміст кисню відносно азоту більший, ніж в атмосферному. Мала розчинність азоту у воді, а також його дуже низька температура кипіння пояснюються досить слабкими міжмолекулярними взаємодіями як між молекулами азоту і води, так і між молекулами азоту. Природний азот складається з двох стабільних ізотопів з масовими числами 14N (99,64 %) і 15N (0,36 %).
Азот — безбарвний газ без смаку та запаху, розчинність у воді низька.
Добування. У техніці азот добувають з рідкого повітря. Як відомо, повітря — це суміш газів, переважно азоту і кисню. Сухе повітря біля поверхні Землі містить (в об’ємних частках): азоту 78,09 %, кисню 20,95 %, благородних газів 0,93 %, оксиду карбону (IV) 0,03 %, а також випадкові домішки — пил, мікроорганізми, сірководень, оксид сульфуру (IV) та ін. Для добування азоту повітря переводять у рідкий стан, потім випаровуванням відокремлюють азот від менш леткого кисню (tкип. азоту — 195,8ºC, кисню — 183°С). Добутий в такий спосіб азот містить домішки благородних газів (переважно аргону).
Чистий азот можна добути у лабораторних умовах, розкладаючи під час нагрівання нітрит амонію:
NH4NO2 = N2 ↑+ 2Н2О.
4.Хімічні властивості Нітрогену.
Молекула азоту складається з двох атомів.
При кімнатній температурі азот безпосередньо сполучається тільки з літієм:
6Li + N2 = 2Li3N (нітрид літію)
З іншими металами він реагує лише при високій температурі, утворюючи нітриди. Наприклад:
ЗСа + N2 = Са3N2
Нітрид кальцію
2Аl + N2 = 2АlN.
Нітрид алюмінію
З воднем азот сполучається за наявності каталізатора, за високих тиску і температури:
N2 + 3H2 = 2NН3.
При температурі електричної дуги (3000-4000°С) азот сполучається з киснем:
N2 + O2 = 2NO.
Оскільки на зовнішньому енергетичному рівні атома нітрогену розташовано 5 електронів, нітроген виявляє ступені окиснення -3 і +5, а також +4, +3, +2, +1, —1 і —2.
5.Хімічні властивості Фосфору.
У хімічному відношенні білий фосфор дуже відрізняється від червоного. Так, білий фосфор легко окиснюється і самозаймається на повітрі, тому його зберігають під водою. Червоний фосфор не загоряється на повітрі, але загоряється при нагріванні понад 240°С. При окисненні білий фосфор світиться в темряві — відбувається безпосереднє перетворення хімічної енергії на світлову.
У рідкому і розчиненому стані, а також у парі при температурі нижчій за 800°С фосфор складається з молекул Р4. При нагріванні понад 800°С молекули дисоціюють:
Р4 ↔ 2Р2.
Останні при температурі понад 2000°С розкладаються на атоми:
Р2 ↔ 2Р.
Фосфор сполучається з багатьма простими речовинами — киснем, галогенами, сіркою та деякими металами, виявляючи окисні та відновні властивості. Наприклад:
2Р + 3S = Р2S3
2Р + ЗСа = Са3Р2;
Реакції з білим фосфором відбуваються легше, ніж з червоним.
Сполуки фосфору з металами називаються фосфідами. Вони легко розкладаються водою з утворенням фосфіну РН3 — дуже отруйного газу із запахом часнику:
Са3Р2 + 6Н2О = 3Са(ОН)2 + 2РН3
За аналогією з NH3 фосфін здатний до реакції приєднання:
РН3 + НІ = РН4І