ФАКУЛЬТЕТ З ПІДГОТОВКИ ОФІЦЕРІВ
ЗАПАСУ ЗА КОНТРАКТОМ ХУ ПС
кафедра № 10-04
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач кафедри № 10-04
Працівник ЗСУ В.Ф.Вальтер
“____”______________ 200 __ р.
ЛЕКЦІЯ
з навчальної дисципліни
“Військова метрологія та метрологічне забезпечення ”
Тема 9 : “ Нормативна основа метрологічного забезпечення . ”
Навчальний потік
Час: 90 хвилин
Місце: аудиторія__________
Навчальна та виховна мета: Дати студентам основні поняття про метрологічну експертизу технічної документації та стандартізацію озброєння і військової техніки .
Харків
200_
Навчальні питання і розподіл часу
1. Вступ 5 хвил.
2. Основна частина.
1. Метрологічна експертиза технічної документації . 40 хвил.
2. Стандартизація озброєння і військової техніки . 40 хвил.
3. Заключна частина. 5 хвил.
Навчальне-матеріальне забезпечення:
Наочні посібники:
1. Слайд: №№_______
2. Плакати: №№_______
Технічні засоби навчання:
1. Графопроектор “Полі люкс”.
Навчальна література:
1. Соловйов В.І. "Військова метрологія та метрологічне забезпечення" КІ ВПС , 2000 , с.58-62 .
2. Чинков В.М. "Основи метрології та вимірювальної техніки" . ХВУ ,2001 , с.208 .
3. Наказ МО України № 172, 1993 р. "О введении в действие Положения о метрологическом обеспечении Вооружёных Сил Украины".
4. Наказ МО Украины № 278, 1994 р. “Про введення в дію Перелік військової вимірювальної техніки, що підлягає повірці (атестації) у Збройних Силах України".
5. Наказ начальника Генерального штабу ЗС України № 35, 1995 р. "Про удосконалення системи метрологічного забезпечення Збройних Сил У країни".
6. Директива МО України № Д-19 від 19.04.94 р. "Про створення управління метрології і стандартизації Міністерства оборони України"
7. Директива начальника Генерального штабу ЗС України ДГШ-42 від 26.04.94 р, про стан метрологічного забезпечення Збройних Сил України та заходи для його поліпшення".
8. Наказ начальника Озброєння ЗС України № 88, 1994 р. "Про введення в дію інструкції по порядку допуску особового складу до робіт з метрологічного забезпечення військ".
9. Директива начальника Озброєння ЗС України № 127/902 від14.09.92 р. "О регистрации метрологических подразделений".
10. Руководство по эксплуатации войсковых средств измерений (Введено в действие приказом заместителя Министра Обороны по вооружению № 59, 1986г) .
11. Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність” від11.02.98р.
12. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження положення про особливості метрологічної діяльності у сфері оборони” від 17 серпня 1998р.
13. Положення про метрологічне забезпечення Збройних Сил України .
ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ ТА МЕТОДИКА ЇЇ ВИКЛАДЕННЯ
Під час проведення вступної частини викладач приймає рапорт про готовність навчальної групи до заняття, перевіряє кількість студентів згідно журналу, їх зовнішній вигляд та готовність групи до заняття (наявність конспектів та рекомендованої літератури).
Після чого оголошує тему, мету та навчальнi питання.
Викладання навчальних питань заняття здiйснюється з урахуванням того, що студентами засвоєнi теоретичні основи метрології та вимірювальної техніки, питання
організації та правила експлуатації військових засобів вимірювання.
При викладенні першого питання звернути увагу студентів на те, що метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації є одним із найважливіших напрямків робіт по метрологічному забезпеченню проектування, виробництва, випробувань та експлуатації авіаційної техніки, вона являється головною частиною метрологічного забезпечення підготовки виробництва, а також розглянути положення, які о регламентують правила метрологічного забезпечення підготовки виробництва та розкрити основні задачі метрологічної експертизи.
Під час розгляду другого питання визначити, що основним напрямком метрологічної діяльності у сфері оборони є здійснення комплексу заходів щодо визначення і застосування наукових, нормативних, технічних та організаційних основ, необхідних для досягнення єдності вимірювань, та виконання інших завдань, зазначених у "Положенні про особливості метрологічної діяльності у сфері оборони", та розкрити основні завдання метрологічного забезпечення Збройних Сил.
Під час проведення заключної частини підвести підсумки заняття, зробити висновки по викладеному навчальному матеріалу , дати відповідь на запитання та завдання для самостійної роботи.
На занятті викладач повинен мати робочу навчальну програму, тематичний план
вивчення дисципліни та основні навчальні та методичні посібники, рекомендовані для вивчення матеріалу заняття.
1. Метрологічна експертиза технічної документації.
Одним із найважливіших напрямків робіт по метрологічному забезпеченню проектування, виробництва, випробувань та експлуатації авіаційної техніки – метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації. Її метою є виявлення на ранніх стадіях помилкових інженерних рішень по контролю якості виробів на всіх етапах її створення і експлуатації.
Метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації є головною частиною метрологічного забезпечення підготовки виробництва (МЗПВ) під яким розуміють комплекс організаційно-технічних заходів, що забезпечують визначення потрібної точності характеристик виробів, технологічних процесів та обладнання, необхідного для виробництва виробів.
Нормативні, організаційно-методичні та виробничі документи, що установлюють правила МЗПВ, повинні регламентувати:
· розробку рекомендацій по вибору засобів та методу вимірювань
· забезпечення виробництва стандартизованими засобами вимірювань, засобами вимірювань спеціального призначення, а також нестандартизованими засобами вимірювання для окремих технологічних процесів;
· забезпечення готовності засобів установлення номенклатури виміряємих параметрів та норм точності вимірювань, що забезпечують вірогідність вхідного та прийомного контролю виробів та матеріалів;
· забезпечення метрологічного забезпечення сучасними методами виконання вимірювань, що дозволяють виконувати їх з необхідною точністю;
· розробку та впровадження методу виконання вимірювань, необхідних для забезпечення безпеки робіт;
· вимірювання до виконання вимірювань з нормованою точністю;
· стандартизацію, уніфікацію контрольно-вимірювальної техніки;
· забезпечення та контроль виконання встановлених нормативною документацією умов виконання вимірювань у виробництві;
· забезпечення підготовки виробників відповідних служб та виробничих підрозділяв виробництва до виконання контрольно-вимірювальних операцій.
Розроблена в процесі підготовки виробництва нормативно-технічна, конструкторська те технологічна документація, що регламентує норми точності методи, засоби, умови Підготовки та проведення вимірювань, правила обробки, в також показники точності вимірювань, повинна підлягати метрологічному контролю та експертизі.
Метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документами – це аналіз та оцінка технічних рішень по параметрам, що підлягають
вимірюванню, встановленню норм точності та забезпеченню методами процесу розробки, виготовленню, випробуванню, експлуатації та ремонту виробів.
Головними задачами метрологічної експертизи є:
• визначення оптимальної номенклатури вимірюємих параметрів для забезпечення ефективності та вірогідності контролю якості та взаємозаміни;
• оцінка забезпечення конструкцією виробу можливості контролю необхідних параметрів в процесі його виготовлення, випробування, експлуатації та ремонту;
• установлення відповідності показників точності вимірювання вимогам ефективності та вірогідності контролю та взаємо заміни;
• установлення відповідності показників точності вимірювання вимогам оптимальних режимів технологічних процесів;
• установлення повноти та правильності вимог до системи вимірювань та методиками їх виконання;
• оцінка правильності вибору системи вимірювань та методик їх виконання;
• виявлення можливості переважного застосування автоматизованих СВ, що забезпечують отримання необхідної точності вимірювань та необхідної продуктивності;
• оцінка забезпечення, що застосовується СВ мінімальних трудомісткостей та собівартості контрольних операцій при необхідній точності;
• установлення переважного застосування стандартизованих або наявності атестованих методик вимірювання;
• оцінка відповідності продуктивності СВ продуктивності технологічного обладнання;
• визначення доцільності обробки на ЕОМ результату вимірювань, наявності спеціальних програм такої обробки та відповідності їх вимогам, висунутим до них, а також до форм наведення результатів вимірювання, контролю та випробування
• установлення вірності найменувань, та позначення фізичних величин та їх одиниць;
• установлення вірності вказівок щодо організації та проведення вимірювань для забезпечення безпеки праці.
Проведення метрологічної експертизи повинно здійснюватися метро
логічною службою виробництва (організації) або під її методичним контролем та керівництвом конструкторськими, технологічними та іншими підрозділами, що розробляють відповідну документацію та службами стандартизації.
Документація на вироби, що підлягають метрологічній експертизі, визначається номенклатурою продукції, що встановлюється міністерствами.
Номенклатура виробів, технічна документація, що підлягає метрологічній експертизі, визначається галузевими міністерствами, об’єднаннями та
підприємствами і повинна входити в річні плани роботи по метрологічні експертизі.
Для проведення метрологічної експертизи документації конструкторська та технологічна служби призначають кваліфікованих фахівців, які проходять спеціальну метрологічну підготовку. Метрологічну експертизу документації на відповідальну конструкцію, складальні одиниці та деталі проводить постійна діюча комісія, до якої повинні входити фахівці із складу метрологічної служби, конструкторської та метрологічної служб, служб стандартизації. Склад та регламент роботи комісії встановлюється наказом керівника підприємства.
Метрологічна служба підприємства контролює проведення метрологічної експертизи конструкторської та технологічної документації розробниками інспекційної перевірки на наряду з перевіркою метрологічного забезпечення підприємства. Технічні документи, де були помилки та недоробки метрологічного характеру, виправляються або доробляються з послідовним повторенням проведення метрологічної експертизи.
2. Стандартизація озброєння і військової техніки
Основним напрямком метрологічної діяльності у сфері оборони є здійснення комплексу заходів щодо визначення і застосування наукових, нормативних, технічних та організаційних основ, необхідних для досягнення єдності вимірювань, та виконання інших завдань, зазначених у "Положенні про особливості метрологічної діяльності у сфері оборони".
Основними завданнями метрологічного забезпечення Збройних Сил є:
· досягнення високої ефективності застосування озброєння і військової техніки, підтримання їх бойових та експлуатаційних властивостей;
· забезпечення єдності вимірювань у Збройних Силах;
· здійснення метрологічного контролю і нагляду у Збройних Силах;
· проведення метрологічної експертизи документацій на всіх етапах життєвого никлу озброєння та військової Техніки;
· проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт в галузі метрологічного забезпечення Збройних Сил;
· забезпечення достовірності вимірювань під час лікування та діагностики особового складу, визначення рівнів радіоактивного забруднення і опромінення, організації контролю за втратами матеріальних засобів, дотримання вимог техніки безпеки установлених норм забезпечення особового складу;
· підготовка та підвищення кваліфікацій фахівців у галузі метрологічного забезпечення Збройних Сил.
Питання стандартизації та метрології пов’язані між собою. Стандартизація є основою законодавчої метрології, з іншого боку і метрологія є основою стандартизації.
Стандартизація у сфері оборони – не діяльність, що полягає надходженні рішень для задач, що повторюються у сфері науки, техніки та економіки. Головною метою стандартизації є створення та контроль вірного застосування системи нормативно-технічної документації, що зазначає вимоїн до військової техніки, розробки цієї техніки, її виробництву і використанню.
В умовах швидкого розвитку військової техніки, стандартизація повинна бути випереджаючою, не тільки затверджувати досягнуте на практиці, але й ураховувати прогноз розвитку відповідної області техніки.
Особливо можливою є випереджаюча стандартизація сировини, матеріалів комплектуючих виробів, інструменту та технології, якість та рівень яких робить рішучий вплив на характеристики проекгуємих машин та приладів.
Стандартизація повинна бути комплексною, одночасно охоплювати різноманітні типи продукції, матеріали, технологічні процеси, методи випробувань, правила експлуатації. Таким чином, стандартизація основується на досягненнях науки, техніки і визначає не тільки дійсне, але й майбутнє. Тому вона повинна здійснюватися безперервно.
До головних задач стандартизації військової техніки належать:
· удосконалення системи метрологічного забезпечення у Збройних Силах;
· установлення норм, вимог, методів в області виробництва та проектування;
· установлення єдиної системи документації;
· установлення єдиних правил виконання всіх робіт по забезпечення єдинства вимірювань;
· постійний нагляд за виконанням правил законодавчої метрології.
Головним нормативно-технічним документом по стандартизації є стандарт, що встановлює вимоги до військової техніки, правила, що забезпечують її розробку, виробництво та застосування.
Стандарт має велике значення у військовій промисловості, а також при проведенні наукових випробувань та досліджень, тему, що стандартні зразки являють собою міри для вироблення відомої властивості або складу речовин та матеріалів, знаходять все більше використання метрологічних роботах та при контролі якості продукції.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Висновки:
· Метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації являється одним із найважливіших напрямків робіт по метрологічному забезпеченню проектування, виробництва, випробувань та експлуатації авіаційної техніки. Її метою є виявлення на ранніх стадіях помилкових інженерних рішень по контролю якості виробів на всіх етапах її створення і експлуатації.
· Метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації є головною частиною метрологічного забезпечення підготовки виробництва під яким розуміють комплекс організаційно-технічних заходів, що забезпечують визначення потрібної точності характеристик виробів, технологічних процесів та обладнання, необхідного для виробництва виробів.
· Стандартизація є основою законодавчої метрології, з іншого боку і метрологія є основою стандартизації. Головною метою стандартизації є створення та контроль вірного застосування системи нормативно-технічної документації, що зазначає вимоги до військової техніки, розробки цієї техніки, її виробництву і використанню.
· Для проведення метрологічної експертизи конструкторської та технологічної документації необхідні кваліфіковані фахівці, які мають спеціальну метрологічну підготовку.
Розробив викладач кафедри № 10-04
Працівник ЗСУ П.К.Балановський
Лекція обговорена і схвалена на засіданні
кафедри