Джерелом йоду є харчові продукти рослинного і тваринного походження. Він міститься в овочах, фруктах, крупах, м’ясі, рибі, яйцях, молоці та молочних продуктах. Риба і рибні продукти значно багатші на нього, ніж, наприклад, м’ясо великої рогатої худоби. Встановлено, що продукти моря – молюски (устриці, мідії, морські гребінці, кальмари), голкошкірі (трепанги, голотурії), ракоподібні (краби, креветки, лангусти, омари) – відзначаються високим вмістом йоду. М’ясо цих тварин за своєю поживністю краще, ніж багатьох риб, добре засвоюється.
Йодказеіном.
Йодказеіном – це продукт жорсткого хімічного впливу неорганічним йодом на амінокислоти вихідного продукту – казеїну.
Абсолютно неясно вплив цих амінокислот на організм людини.
Обнінський «Медбіофармом» в Росії та інших країнах СНД проводиться безпрецедентна рекламна кампанія з використанням владних та наукових керівників по впровадженню цієї харчової добавки.
Але багато вчені категорично не сприймають дану харчову добавку як панацею, а навіть вважають шкідливою для здоров’я людини.
Наводимо витяги з «Відкритого листа до редакції» виконавчого директора Центру з йдодефіцітним захворювань при МОЗ РФ, доктора медичних наук, головного наукового співробітника РНЦ РАМН Н. Ю. Свириденко та регіонального координатора Міжнародної ради з контролю за йододефіцитними захворюваннями. (ICCIDD) по країнах східної Європи та Центральної Азії, доктора медичних наук, професора Г.А. Герасимова (ТІРОНЕТ-сайт).
- … Йодказеіном викликає гіпертеріоза!
Йодказеіном не володіє ні одним з тих «чудодійних» властивостей, про які говорять його виробники та розповсюджувачі.
Мені особисто вкрай неприємний і тон і предмет «дискусії» про йодказеіном. Але я вважаю зобов’язаним це робити, так як практичні лікарі одержують відверто односторонню і надзвичайно упереджену інформацію про цей продукт з боку його розробників. (Г.А. Герасимов)
… Розробники нових фармацевтичних засобів і харчової добавки «йодказеіном», представляються співробітниками шановного наукового центру, повинні зберігати високі етичні стандарти.
Доктор В.В. Фадєєв (ТІРОНЕТ-сайт)
… Є очевидні факти, які свідчать про те, що йодовані амінокислоти (йодказеіном) здатні призвести навіть до розвитку ефекту Вольфа-Чайкова, не кажучи вже про банальні йодіндуцірованние стану …
… Проблема йодказеіном (якщо це можна назвати проблемою) в тому, що політика просування цього товару (в комерційному характері цього проекту вже мало хто сумнівається) дискредитує національні програми …
Затвердження виробників йодказеіном про його унікальності і зокрема «при перетравленні йодказеіном, в кишечнику утворюються йодовані амінокислоти (йодтироніни), які надходять в кров, а потім під дією дейодінази печінки від них нібито отщепляются рівно стільки йоду, скільки потрібно організму» – помилкові.
«З підручників хімії і базових настанов з фізіології і патології щитовидної залози добре відомо, що цей орган має унікальною системою екстрагування з крові йоду, його транспорту та синтезу на основі тиреоглобуліну йодовмісних гормонів. Ця система повністю адаптована як до умов недостатнього надходження, так і надлишку йоду в харчуванні. За винятком лише вкрай великих нефизиологических доз йоду, що перевищують нормальну потреба в тисячі разів (наприклад, у випадку прийому деяких фармацевтичних препаратів), синтез і секреція гормонів щитовидної залози змінюється на тлі мінливого надходження йоду. Це практично робить фізіологічно малозначимими периферичні механізми обміну йодованих тиронінів, навіть якщо такі є. У цьому зв’язку міркування про особливий характер метаболізму йоду в складі йодказеіном є або помилкою, або свідомою політикою обману наукової громадськості лікарів та харчової промисловості під прикриттям наукоподібних фраз ».
… Авторами йодказеіном повідомляється: «йод (у йодказеіном) практично не відщеплюється від білка при температурі до 600 º С …»
Ця заява викликає сумну усмішку і наводить на невтішні думки про наукову компетентності авторів.
- … Оскільки при температурі 600 º С білок не просто денатурує, а цілком минерализуется до неорганічних сполук. Про яку зберігається зв’язку йоду з білком може йти мова? Таким чином, автори йодказеіном, самі того не бажаючи, викривають власну вигадку про «чудесних» властивостях йодказеіном.
- … Якщо мова йде про з’єднання складних структур, наприклад, білку, вдаються до обробки виділеного з природних матеріалів препарату радіоактивним реагентом, взаємодіє з певними його функціональними групами. Наприклад, гідроксильні групи залишків тирозину в пептидах і білках легко модифіковані за допомогою деяких сполук йоду. Очевидно, це буде не просто йод, а його радіоактивний ізотоп ¹ ² ³. (С. Галоктонов. Наука і техніка. Книги. Біологічно активні).
Протеолітичні ферменти хізоміі та інші в складі казеїну призводять до сгущення молока (Журнал «Ваша дитина» Вільям і Марта Серж)
Плохоусвояемий казеїн в організмі відкладається накипом в судинах, суглобах, викликаючи гіпертонію, артрити, алергію та інші атеросклеротичні зміни в кровоносних судинах (ТІРОНЕТ-сайт). Французький учений Пьер Ролан вважає, що «… білок молока – казеїн виробляє молекули, небезпечні для артерій і коронарних судин».
Крім усього іншого, необхідно констатувати з виробничої практики застосування йодказеіном, його нетехнологічність (за інформацією ТОРОНЕТ-сайту, рекомендацій до застосування виробника):
нетехнологічність при виробництві молочних і ін продуктів (зростають енерго і трудовитрати)
Тривале розчинення з постійним перемішуванням компонента при збереженні високої температури.
Тривалість перемішування компонента в продукті не забезпечує рівномірність його розподілу по всій товарній масі готового продукту.
Внесення йодказеіном тільки до пастеризації.
Корпоративність в проштовхуванні цього препарату проявляється і в інших країнах. Зокрема, в Білорусі.
Як відомо, до нинішнього комерційного шоу, казеїн застосовувався для виробництва фарб, клеїв, штучного волокна, пластиків (ТІРОНЕТ-сайт).
Розроблювальний Обнінський Медбіофармом хімічно модернізований селенсодержащіе препарат «Селексен», розчиняється в жиросодержащих рідинах, знаходиться в Інституті харчування РФ. Висновків щодо його застосування як харчової добавки або компонента в складі йодказеіном в даний час немає.
Короткий аналітичний огляд підготовлений за матеріалами досліджень державного інноваційного інженерного центру «Біотрон» і матеріалами Російського медичного сервера та ін
Т.Л.Макарчук , А.Є.Подрушняк ,Ю.В. Кравцова ,А.В.Коваль , Н.І.Прохоренкова